Památky
Podoba města se v historii vícekrát zásadním způsobem měnila. Původně kvůli častým požárům, ve 2. polovině 20. století díky požadavkům modernizace, jež přinesl poválečný vývoj. Rumburk je návštěvnicky atraktivním městem, které potěší laika i odborníka. Ve městě se nalézají významné památky lidové architektury - podstávkové domy, typické pro region nejsevernějších Čech. Nalezneme tu i jedinečné stavby moderní předválečné architektury, jakými je bývalá kavárna Café Henke (Tř. 9. května 4) Emila Röslera postavená ve stylu art deco a expresionistická budova bývalé Německé agrární a průmyslové banky (Tř. 9. května 852/30) od pražského architekta Fritze Lehmanna. Město je spojováno především s barokní loretánskou kaplí Panny Marie s nepřehlédnutelnou sochařskou výzdobou od Franze Bienerta. Kromě věřících a poutníků je Loreta vyhledávána milovníky architektury a historie. Díky široké nabídce doprovodných výstav a akcí v ambitech Lorety je celoročně vyhledávaným cílem pravidelných prohlídek s průvodcem.
Pro turistu přijíždějícího z jiných míst České republiky jsou velkým překvapením udržované budovy z doby, kdy se Rumburk těšil největší slávě a byl nazýván Malá Paříž severu. Továrnické vily z konce 19. a začátku 20. století dnes slouží převážně jako budovy veřejné, např. mateřské školy, sídla lékaře a úřadů. Lichotivou přezdívku si Rumburk tehdy nezískal jen díky bouřlivému stavebnímu rozkvětu, ve městě se navíc nacházelo více než 60 rodinných hostinců, kaváren a vináren. Na přelomu 19. a 20. století náležel celý region ke třem nejlidnatějším a nejprůmyslovějším v rámci Rakouska - Uherska.
Tvář města se nejvíce změnila zásahy modernizace v 60. a 70. letech 20. století. Nezanedbatelně se změnila uliční síť, Rumburk ztratil řadu logických propojení, místa navzájem nesouvisející byla naopak spojena. Některé vycházkové trasy pak přestaly sloužit svému účelu, což se dotklo přístupové cesty ke kostelíku na Strážném vrchu s vyhledávanou křížovou cestou, či původního přístupu na vyhlídkovou Augustovu věž na Dymníku.
Tvář města se stále vyvíjí. Některé z památek a pozoruhodných staveb ještě čekají na renovaci. Díky všeobecnému zájmu si však Rumburk uchovává status města s udržovaným kulturním dědictvím.