Ministerstvo kultury může za kulturní památku prohlásit především věci nebo soubory věcí, které jsou významnými doklady historického vývoje, způsobu života a životního prostředí společnosti od nejstarších dob do současnosti – jde o projevy tvůrčích schopností a práce člověka, které vykazují hodnoty historické, umělecké, vědecké, technické či revoluční. Dále může Ministerstvo kultury prohlásit za kulturní památky věci nebo jejich soubory, které sice samy o sobě nemají uvedené hodnoty, ale mají přímý vztah k významným osobnostem nebo historickým událostem.
KDO JE OPRÁVNĚN VE VĚCI JEDNAT
JAKÉ JSOU ZÁKLADNÍ PODMÍNKY
Odůvodněný předpoklad, že věc má hodnoty uvedené v § 2 odst. 1 zákona o státní památkové péči.
JAKÝM ZPŮSOBEM ZAHÁJIT ŘEŠENÍ TÉTO SITUACE
Písemným podáním.
ZÁKLADNÍ OBSAH A PŘÍLOHY PODÁNÍ
A. PODÁNÍ MUSÍ OBSAHOVAT
B. PŘÍLOHY PODÁNÍ
NA JAKÝ ÚŘAD SE OBRÁTIT
Ministerstvo kultury.
JAKÉ JSOU SPRÁVNÍ A JINÉ POPLATKY
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
JAKÉ JSOU LHŮTY PRO VYŘÍZENÍ
Lhůty jsou stanoveny ve správním řádu.
KTEŘÍ JSOU DALŠÍ ÚČASTNÍCI POSTUPU
PODLE KTERÉHO PRÁVNÍHO PŘEDPISU SE POSTUPUJE
Zákon č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, v platném znění.
JAKÉ JSOU SOUVISEJÍCÍ PŘEDPISY
Úmluva o ochraně architektonického dědictví Evropy, publikovaná pod č. 73/2000 Sb.m.s.
Úmluva o ochraně archeologického dědictví Evropy (revidovaná), publikovaná pod č. 99/2000 Sb.m.s.
Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, v platném znění.
JAKÉ JSOU OPRAVNÉ PROSTŘEDKY A JAK SE UPLATŇUJÍ
Písemný rozklad, který se podává u Ministerstva kultury; o rozkladu rozhoduje ministr kultury na základě návrhu rozkladové komise.
JAKÉ SANKCE MOHOU BÝT UPLATNĚNY V PŘÍPADĚ NEDODRŽENÍ PŘEDEPSANÝCH POVINNOSTÍ
Pokutu až do výše 10 000,- Kč je možné uložit fyzické osobě, jestliže nechrání věc před poškozením, zničením nebo odcizením od doručení vyrozumění o podání návrhu na prohlášení věci za kulturní památku nebo o tom, že ministerstvo kultury hodlá věc prohlásit za kulturní památku z vlastního podnětu, až do rozhodnutí ministerstva kultury, a nesplní – li oznamovací povinnost stanovenou v § 3 odst. 5 památkového zákona. Pokutu až do výše 100 000,- Kč lze uložit právnické osobě, nebo fyzické osobě oprávněné k podnikání, jestliže poruší výše uvedené povinnosti při výkonu své podnikatelské činnosti.
NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY VEŘEJNOSTI NA TOTO TÉMA A ODPOVĚDI NA NĚ
Kdo může být iniciátorem návrhu na prohlášení věci za kulturní památku?
Každá fyzická nebo právnická osoba může podat podnět k prohlášení věci za kulturní památku. Návrh na prohlášení archeologického nálezu za kulturní památku podává výlučně Akademie věd České republiky.
Jak řízení o prohlášení věci za kulturní památku probíhá?
Řízení o prohlášení věci za kulturní památku zahajuje Ministerstvo kultury zásadně z vlastního podnětu, výjimkou jsou archeologické nálezy. Podání, kterým se toto řízení iniciuje, může učinit kdokoliv. I když toto podání – písemnost adresovaná správnímu orgánu – bývá označeno jako „návrh“, není návrhem na zahájení řízení (žádostí), nýbrž pouze podnětem, na jehož základě může Ministerstvo kultury – po jeho vyhodnocení – zahájit řízení o prohlášení. To neplatí u archeologických nálezů, které jsou prohlašovány na základě návrhu Akademie věd České republiky. V řízení o prohlášení věci za kulturní památku se procesně postupuje podle zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, a dále podle § 3 zákona o státní památkové péči. V řízení o prohlášení si Ministerstvo kultury opatřuje zejména vyjádření krajského úřadu, obecního úřadu obce s rozšířenou působností a Národního památkového ústavu, který je odbornou organizací státní památkové péče. Cílem řízení je zjištění, zda věc vykazuje znaky kulturní památky, které jsou stanoveny v § 2 zákona o státní památkové péči.
Je možné prohlásit věc za kulturní památku bez vědomí vlastníka věci?
Ne, toto je zcela vyloučeno. Vlastníkovi věci Ministerstvo kultury vždy oznamuje zahájení řízení a dává mu samozřejmě možnost se v řízení vyjadřovat, navrhovat důkazy a seznamovat se se shromážděnými podklady.
PŘÍSLUŠNÉ INFORMACE MŮŽETE ZÍSKAT TAKÉ Z JINÝCH ZDROJŮ NEBO V JINÉ FORMĚ
Příručka Kulturní památky a péče o ně, možné otevřít na webových stánkách Ministerstva kultury, složka "Kulturní dědictví/Památková péče/Občan a nakládání s památkovým fondem“.
SOUVISEJÍCÍ SITUACE
---------------------------
ZA SPRÁVNOST NÁVODU ODPOVÍDÁ ÚTVAR
Odbor stavební úřad, úsek státní památková péče
ZA SPRÁVNOST NÁVODU ODPOVÍDÁ PAN/PANÍ
Jahodová Kateřina, DiS.
NÁVOD JE ZPRACOVÁN PODLE PRÁVNÍHO STAVU KE DNI
1.6.2008
KDY BYL NÁVOD NAPOSLEDY AKTUALIZOVÁN NEBO BYLA OVĚŘENA JEHO SPRÁVNOST
1.10.2019